Usługi konserwacyjne drewnianych domów

Specjaliści z firmy GreenArch Sp. z o.o. świadczą cały zakres usług związanych z utrzymaniem drewnianych domów.

Lista usług:

 

1. Dostosowanie systemów wspierających, pali.

 

Specjaliści z firmy „Modern wooden houses” ustalili różne przyczyny tworzenia się pęknięć i szczelin w domach z bal. Jedną z nich jest nieprawidłowe rozszerzanie i kurczenie materiału.

Kurczenie konstrukcji drewnianych to naturalny proces, który najczęściej ma miejsce w ciągu pierwszych 6 miesięcy po budowie. Aby zachować pionową konstrukcję budynku jak również aby uniknąć powstania szczelin, należy użyć specjalnych wzmocnień – odpowiednich śrub wspierających. Narzędzia te pomyślnie stosuje się w budownictwie domów drewnianych na całym świecie.

Odpowiednie śruby wspierające montowane są na każdej pionowej kolumnie wspierającej drewniany budynek. Mechanizm kontrolujący kurczenie jest bardzo prosty: należy wykonać wzdłużone otwory co najmniej na tyle, o ile przewiduje się osiadanie budynku. Dzięki nim śruba wkręcona w bal będzie się mogła swobodnie przesuwać. Należy to wykonać w pierwszych 3 miesiącach po ukończeniu budowy domu.

Odpowiednio zamocowane śruby znacznie ograniczają prawdopodobieństwo powstawania szczelin i zapewniają jednomierne kurczenie się bali.

 

2. Konstrukcja systemu regulowanych ościeżnic.

 

Aby uniknąć naruszenia konstrukcji okien i drzwi w procesie kurczenia się bali, nasi eksperci zalecają pozostawienie wolnego miejsca nad otworami okiennymi i drzwiowymi i zamontowanie regulowanych ościeżnic.

Prawidłowe działanie tego systemu polega na tym, że prawidłowo zainstalowane okna i drzwi przez profesjonalistów umożliwiają pionowe osiadanie budynku i odpowiednie utrzymanie budynku w poziomie.

71_0 windows

Okna i drzwi mocowane są w specjalnie przygotowanych ramach ościeżnicowych, jednak nie są one mocowane do ścian na stałe, dzięki czemu pozwalają na swobodne osiadanie domu. Podczas osiadania budynku pozostawiona szczelina zawęża się, więc materiały użyte do uszczelnienia powinny być kurczliwe (konopie, len, mech itp.).

 

3. Uszczelnianie łączeń i szczelin sylikonem

 

Specjaliści firmy „Modern wooden houses” świadczą usługi, dzięki którym usuwa się szczeliny i luki pomiędzy balami za pomocą technologii „ciepłego spojenia”. Stosujemy specjalne masy uszczelniające ułatwiające usunięcie szczelin i pęknięć w drewnie.

Szczeliny i pęknięcia pomiędzy balami to powszechny problem występujący w konstrukcjach drewnianych. Z czasem pojawiają się one w wyniku wolnego odparowywania struktury drewna. Osiadające bale, tworząc pomiędzy sobą szczeliny, stają się później przyczyną utraty ciepła, zwiększając tym samym zużycie energii na ogrzanie domu. Zazwyczaj, najczęściej stosowane masy uszczelniające to masy akrylowe lub akrylowo-silikonowe.

Miejsce nanoszenia uszczelniaczy:

 • uszczelnianie wewnętrznych i zewnętrznych łączeń bali;
 • uszczelnianie pęknięć;
 • uszczelnianie mechanicznych nacięć piłą;
 • uszczelnianie obramowania okien i drzwi;
 • uszczelnianie łączeń drewnianych struktur i elementów fundamentów.

show shy

Plan uszczelniania:

 • przygotowanie i oczyszczenie powierzchni drewna;
 • położenie izolacji;
 • położenie taśmy maskującej;
 • wypełnienie szczelin uszczelniaczem;
 • usunięcie taśmy maskującej;
 • wykończenie szczelin.

finshva1 finshva2

Zalety i cechy technologii uszczelniania:

 • przyjazna dla środowiska technologia;
 • oszczędność energii;
 • doskonałe przywieranie do drewna;
 • wysoka podatność na odkształcanie;
 • trwałość;
 • estetyczny wygląd;
 • duży zakres temperatury roboczej;
 • odporność na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne;
 • ochrona łączeń przed dostępem wody i odparowywaniem
 • możliwość dobrania odpowiedniego koloru.

 

4. Malowanie, woskowanie i nakładanie środków chroniących przed promieniowaniem UV.

 

Podczas budowy i eksploatacji budynków drewnianych potrzebne jest przeprowadzenie takich prac jak malowanie, woskowanie czy nałożenie środka chroniącego przed promieniowaniem UV. Zastosowanie środka pielęgnacyjnego strukturę drewna w odpowiednim czasie zapewnia trwałość materiału i utrzymanie ciepła w budynku.

Specjaliści firmy „Modern wooden houses” świadczą wysokiej jakości usługi pielęgnacji drewnianych konstrukcji. Profesjonalizm naszych fachowców w połączeniu z tradycją architektury drewnianej i zastosowaniem sprzętu technicznego na Europejskim poziomie zapewnia, że praca zostanie wykonana na najwyższym poziomie i w wyznaczonym terminie.

Etapy przygotowania i oczyszczenia drewnianej powierzchni przed malowaniem:

 1. Usunięcie pyłu i wszelkich drobin (zalecane opłukanie powierzchni wodą ze spryskiwacza ogrodowego i oczyszczenie).
 2. Jeśli na drewnie widoczne są obszary pokryte pleśnią, należy je najpierw usunąć odpowiednimi środkami, a następnie opłukać wodą.- Jeśli na sękach pojawi się żywica, należy ją usunąć używając metalowej łopatki i pokryć miejsce sęków specjalnym lakierem- Lakier i inne metalowe części należy pokryć podkładem antykorozyjnym;

Po wykonaniu wszystkich tych czynności, drewno należy pozostawić na kilka tygodni do całkowitego wyschnięcia, pokrywając te obszary plastikową folią i pozostawiając w niej otwór na wentylację.

2 3

Po etapie przygotowawczym można zacząć pokrywać powierzchnię farbą. Wybór farb jest ogromny.

1 FF6

Poniżej przedstawione są główne rodzaje farb, środków antyseptycznych oraz farb olejnych lub akrylowych:

 • Głównym celem nakładania środków antyseptycznych jest ochrona powierzchni drewnianych przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych;
 • Półprzezroczyste środki antyseptyczne – zachowują teksturę drewna nie nadając niepożądanych odcieni;
 • Nieprzezroczyste (kryjące) środki antyseptyczne całkowicie pokrywają powierzchnię drewna pozostawiając widoczną strukturę drewna;
 • Farby olejne są odporne na wszelkie warunki pogodowe i dobrze wchłaniane przez drewno, ale długo schną;
 • Farby akrylowe mają dobrą przepuszczalność pary wodnej, tzn. „oddychają”. Zawarty w farbie akryl nadaje jej dużą elastyczność.
 • Kolejnym istotnym elementem jest środek antyseptyczny. Nakłada się go na końcu po malowaniu, w 2-3 warstwach. Należy dokładnie nakładać każdą warstwę.

3vy5 318

Jeśli chcemy, aby farba utrzymywała się tak długo jak możliwe, należy stosować się do poniższych rad:

 • Należy dokładnie wymieszać farbę – przed i w trakcie malowania – w celu uzyskania jednolitej barwy;
 • Farbę i środek antyseptyczny nakładać podłużnymi ruchami w jednym kierunku;
 • Zakończenia bal należy dokładnie pokryć kilkoma warstwami środka i farbą.

Woskowanie drewna – jedno z najpowszechniejszych rodzajów wykończenia, które jest jednym z najstarszych metod wykończenia drewna, nadające powierzchni matowość i połysk. Przed woskowaniem należy zaimpregnować powierzchnię drewna. Najprostszym sposobem jest użycie dowolnego oleju roślinnego. Niezbędnym materiałem do woskowania jest mastyks zawierający wosk pszczeli i terpentynę, który nakłada się na powierzchnię za pomocą pędzla lub tamponu. Aby utrwalić nałożoną warstwę, należy pokryć powierzchnię lakierem, najlepiej szelakiem.

mi84 vosk

Zalety:

 • Rozwiązanie przyjazne dla środowiska;
 • Podkreśla piękno i teksturę drewna – kolor staje się bardziej widoczny, jaskrawszy, lekko ciemniejszy i uzyskuje delikatny złoty odcień;
 • Powierzchnia drewna pokryta nieprzepuszczalną żywicą jest odporna na zarysowania;

Ochrona UV – światło ultrafioletowe niszcząco wpływa na ligninę – naturalny polimer i jeden z głównych składników drewna (zawartość ok. 20-30%), który nadaje mu takie właściwości jak tekstura, kolor, twardość i gęstość. Dlatego też, istotną właściwością pokryć drewna jest ich ochrona UV. Wśród ogromnego dziś wyboru farb i lakierów są produkty przeznaczone do wysoko przezroczystego wykończenia powierzchni drewnianych narażonych na promieniowanie UV.

 

5. Środki zmniejszające palność, środki konserwujące

 

Jedną z pierwszych kwestii, nad którą należy się zastanowić przy wyborze drzewa do budowy domu jest ochrona drewna przed czynnikami biologicznymi i ogniem. Jak zapewnić dobrą jakość i trwałą ochronę drewna? Przez wieki struktury drewniane chroniono przed ogniem stosując naturalne materiały, takie jak żywica, smoła, wapno itp.

Obecnie, ochrona drewna przed gniciem i pleśnią wymaga stosowania trwałych materiałów – środków do impregnacji, farb i lakierów. Na rynku znajdziemy szeroki wybór środków materiałów do drewna, farb i lakierów, zarówno marek krajowych jak i zagranicznych. Ich zastosowanie jest dość szerokie i lepiej jest dostosować odpowiedni środek do rodzaju drewna.

kleeni ob13

Zagraniczne środki do konserwacji drewna mają udowodnioną skuteczność w ochronie drewna przed gniciem. W dodatku, na rynku rosyjskim i ukraińskim znajdziemy produkty znacznie tańsze i stosowane głównie do pielęgnacji świeżo ściętego drzewa.

Nasi specjaliści przeprowadzają konserwację środkami antyseptycznymi wszystkich miejsc poddawanych cięciu i kształtowaniu, chroniąc w ten sposób drewno przed czynnikami środowiskowymi. Zabezpieczanie wszystkich drewnianych konstrukcji przed ogniem przeprowadzane jest obowiązkowo w zakładzie lub w miejscu konstrukcji części. Konserwacja ścian wykonywana jest na życzenie klienta.

 

6. Uszczelnianie, cyklinowanie

 

Szlifowanie – proces wykończeniowy przed malowaniem – to końcowy etap pracy związany z obróbką ścian.

shlifo

Jest to proces częściowo zmechanizowany, wykonywany ręcznie z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Proces szlifowania usuwa nierówności, uszkodzenia jak również grzyby, pleśń i inne niepożądane organizmy. Po cyklinowaniu powierzchnia drewna staje się gładka, pojawia się tekstura i zmienia się odcień koloru na jaśniejszy.

Taki rodzaj pracy wykończeniowej wymaga szczególnych umiejętności, gdyż nie jest to łatwe zadanie. Wymaga znacznego nakładu pracy i odpowiedzialności, więc lepiej powierzyć jej wykonanie profesjonalistom.

Należy pamiętać, że zaleca się rozpoczęcie cyklinowania ścian dopiero po wysuszeniu framug i ich osadzeniu. Wilgotność belek nie powinna przekraczać 20%. Sprawdzane jest to specjalnym urządzeniem – wilgotnościomierzem.

Doszczelnianie

Aby zapobiec „naturalnej wentylacji” domu drewnianego przez szczeliny, konieczne jest zainstalowanie rekuperatora.

kon9

Warstwa izolacyjna położona podczas budowy domu nie daje pełnej ochrony przed naporem wiatru na ściany. Szczególnie podczas eksploatacji, drewniane ściany mocno się kurczą obniżając izolację termiczną i powodując pojawienie się szczelin pomiędzy belkami. Aby poprawić izolację i ograniczyć utratę ciepła, domy się doszczelnia. Zazwyczaj, taki proces jest dwuetapowy: pierwszy raz – po 1-1,5 roku, drugi raz – po 4-5 latach po zakończeniu procesu kurczenia.

cimg7187 otdelka-2

Wymagania dotyczące doszczelniania ciętych ścian:

 • Pracę należy wykonać sekwencyjnie na całym obwodzie bali, zaczynając od dolnego brzegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelnianie łączeń narożnych;
 • Podczas uszczelniania, należy rozkładać włókna tak, aby wystawały one przynajmniej 4-6 cm po obu stronach;
 • Podczas procesu doszczelniania, dodawanie włókna umożliwia całkowicie wypełnić części łączące górne i dolne powierzchnie drewna;
 • Proces doszczelniania może podnieść wysokość belek nawet o 15 cm, dlatego należy przeprowadzać doszczelnianie po obwodzie belek, a nie na poszczególnych ścianach. W przeciwnym razie, osobne i niesumienne doszczelnianie ścian może prowadzić do odkształcenia domu.

Instalacja rekuperatora w domu drewnianym jest najlepszym sposobem docieplenia takiego domu.

 

7. Dalsze wykańczanie szwów linami (i innych części)

 

Wykonanie tego typu prac zapewnia estetyczny wygląd drewnianego domu, nadaje mu wyjątkowy wygląd i oryginalność.

16 G3

desig35

Posiadamy szeroki wybór lin dekoracyjnych:

 • Do wystroju wewnętrznych i zewnętrznych części domów drewnianych, łaźni czy saun (jest to metoda podobna do uszczelniania szczelin pomiędzy balami, ale oprócz funkcji dekoracyjnych pełni także dodatkową funkcję warstwy ochronnej)

3ryj6ik5

 • Stosowanych podczas projektowania wnętrz

f54yh64w6

 • Do innych prac wykończeniowych i dekoracyjnych w domu