Budowle kopulaste

Dzięki jednej j z niewielu w Europie produkcji konstrukcji gięto-klejonych opanowanej przez firmę GreenArch dzisiaj stała się możliwa budowa budowli kopulastych z wykorzystaniem jednolitych belek promieniowych łączonych specjalnymi mocowaniem u podstawy na fundamencie i w górnym punkcie zbiegu. Wcześniej, do budowy kopułowego domu oferowano montowanie konstrukcji złożonej z prostych belek łączonych trójkątnymi segmentami, przypominającymi siatkę geodezyjną. Teraz nie ma takiej potrzeby.

17-1024x768-kopia

10-1024x678-kopia

Konstrukcja z belek gięto-klejonych

Konstrukcja z belek gięto-klejonych jest absolutnie prosta, samonośna i ma tylko dwa miejsca mocowania – na dole i u góry. Wygięte i sklejone o określonym promieniu belki, łącząc się na górze w jednym punkcie, tworzą kopułę o prawidłowej kulistej formie, rozkładając równomiernie obciążenie podporowe na całej powierzchni półkuli. Taki kształt domu jest szczególnie stabilny w przypadku obciążeń wiatrem i może być stosowany do budowy budynków w rejonach gdzie ruch mas powietrza z powodu przemieszczenia się stref wysokiego i niskiego ciśnienia powoduje stałe zmiany kierunku wiatru – na przykład w górach albo w pasie przybrzeżnym.

Oprócz kopulastych domów zakład firmy GreenArch może produkować gięte belki podporowe o wymiarach przekroju 220 mm x 2500mm i długości do 24 metrów. Pozwala to konstruować stropy o wielkich powierzchniach bez wykorzystania wewnętrznych kolumn, a także konstruować kratownice gięto-klejone z podparciem na powierzchni poziomej. W ten sposób, za podstawę dla belek stropu mogą służyć zarówno ściany nośne albo słupy podporowe, jak i sam fundament. To wygodnie rozwiązanie przy budowie hangarów, pomieszczeń magazynowych, basenów i centrów rozrywkowych i in.

gnutaja_balka

Czytelnikowi na pierwszy rzut oka może wydawać się, że taką technologię z powodzeniem stosuje się tylko na dużych obiektach i kosztuje ona drogo – jednakże tak nie jest. Podstawowy składnik naszego domu kopułowego to drewniane belki gięto-klejone, a do drewnianej konstrukcji nie potrzeba ich dużo. Następnie konstrukcja pokrywana jest dowolnym dostępnym dla klienta materiałem. W domu kopułowym z belek gięto-klejonych nie ma technologicznej różnicy między ścianami i dachem, które stanowią jedność.

karkas-kupol-kopia _2_13_20140318_1140697095-k

Mogą Państwo wybrać dla siebie dowolny preferowany materiał: gont, miękki dach bitumiczny, poszycie rowkowane albo łupkowe a nawet ceramikę. W krajach Europy Zachodniej gięte belki wykorzystuje się nie tylko do budowy domów z prawidłową kulistą kopułą, ale i do wykonania pomieszczeń mansardowych, tarasów, altan, wiat grillowych, zadaszeń i innych. Istnieją dobre przykłady budowy saun kopulastych.

dome_bath0-2793-600-450-80

Zapraszamy do współpracy architektów i projektantów dla opracowania ciekawych projektów z wykorzystaniem belki giętej zarówno w budownictwie inwestycyjnym, jak i w tworzeniu kompleksowych rozwiązań do zabudowy prywatnych działek gruntowych z elementami architektury krajobrazu albo w wykonaniu kopulastych elementów restauracji, kawiarni, bungalowów. Jesteśmy pewni, że wykorzystując możliwości wiodących technologii naszego zakładu będziecie Państwo w stanie stworzyć swój styl wykorzystując szeroki zestaw innowacji produkcyjnych i Państwa bogatą wyobraźnię.

_2_8_20140318_2078216469-ko

Budowle kopułowe, innowacyjne oferty z wykorzystaniem konstrukcji gięto-klejonych od firmy GreenArch.